Vilket år vi har haft! 2025 har varit ett år fyllt av engagemang, nya satsningar och viktiga steg framåt. Tillsammans har vi mött utmaningar, firat framgångar och fortsatt bygga Wettersol till det starka och hållbara varumärket det är idag.
Några av årets höjdpunkter:

Wettersol blev en del av Thiink-koncernen🚀
Vid årskiftet blev Wettersol en del av Thiink Sverige AB, en snabbväxande energikoncern som samlar specialiser inom solceller, batterier, laddboxar, värmestyrning, plus och avancerade elinstallationer.
Detta viktiga steg gör det möjligt för Wettersol att växla upp och möta framtidens energibehov. Vi kan också erbjuda er kunder marknadens mest kompletta och energieffektiva lösningar.☀️
Förändringen innebar även ett skifte i ledningen, där Daniel Tadic tillträdde som VD för Wettersol och Magnus Juvén tog steget in i rollen som produktägare för Thiink.
Solis + Pylontech = sant💛
Vi introducerade ett nytt produktutbud för att kunna möta marknadens priser och efterfrågan. Vårt mål är detsamma som alltid: att hjälpa fler kunder att ta kontroll över sin energiförbrukning och sänka sina elkostnader.


Batterier och värmepumpar blev årets stjärnor!
Efterfrågan på smarta energilösningar fortsätter att öka. Under året har Wettersol tredubblat sin försäljning av batterilösningar och samtidigt dubblerat försäljningen av värmepumpar.🔋
Detta är ett tydligt kvitto på att allt fler hushåll och företag vill ta kontroll över sina energikostnader, öka sin självförsörjningsgrad och framtidssäkra sin energilösning med teknik som gör verklig skillnad, både ekonomiskt och hållbart.
Flera lyckade kundkvällar💛
Genom att samla kunder och intresserade har vi skapat en öppen dialog om framtidens energilösningar. Vi har diskuterat alltifrån sol, batterier och värmepumpar till smart styrning och energilagring. Kvällarna har gett möjlighet att dela kunskap, svara på frågor och visa hur helhetslösningar kan hjälpa fler att sänka sina energikostnader och bli mer självförsörjande.
Vi ser framemot att träffa fler av er under 2026!


Wettersol installerade Sveriges första SAJ CM2-batteri🔋
Vi avslutade hösten med att installera Sveriges första SAJ CM2-batteri på en mjölkgård utanför Habo.
Wettersol vill leda utvecklingen av framtidens energisystem. Energilagring är redan en central del av omställningen och efterfrågan ökar när fler vill bli mer självförsörjande, sänka kostnader och minska sin känslighet för elprisernas svängningar. För lantbrukare är batterilagring en viktig pusselbit för en stabil och kostnadseffektiv energilösning.
Den här installationen fungerar därför som ett tydligt exempel på hur moderna lösningar kan integreras i även mer traditionella verksamheter, och ge både ekonomiska och miljömässiga fördelar.🌱
Med ett starkt 2025 i ryggen ser vi fram emot 2026 med full energi!
Vi är redo att fortsätta utveckla smarta, hållbara energilösningar och hjälpa ännu fler hushåll, lantbruk och företag att ta kontroll över sin energi, sänka sina kostnader och framtidssäkra sin verksamhet. Resan har bara börjat och vi ser fram emot att göra den tillsammans med våra kunder.🚀
Tack för ett fantastiskt år!
/ Hela gänget på Wettersol☀️